Co powinniśmy widzieć o dotacji termomodernizacyjnej?

Ograniczenie smogu jak i także poprawa jakości powietrza to jedne z najważniejszych celów każdego miasta. Powyższe zauważalne jest nie tylko przez ekologiczne organizacje, ale także przez rządzących. Osiągnięcie celów powyższych wymaga różnych przedsięwzięć, które będą zachęcać obywateli do włączenia się aktywnego w te projektu. Dotychczasowe wsparcie rządu związane bezpośrednio z termomodernizacją mieszkalnych budynków polegała między innymi na przyznaniu termomodernizacyjnej premii, która stanowi jedynie 20% całej kwoty. Jest to zdecydowanie niewystarczające o poprawy jakości powietrza. Ustawodawca w związku z tym uznał, że wprowadzić należy dodatkową podatkową ulgę. Chodzi właśnie o dotację termoizolacyjną. Jej celem głównym jest stworzenie w dochodowym podatku od fizycznych osób zachęty do termomodernizacji budynków jednorodzinnych mieszkalnych.

Adresaci dotacji termomodernizacyjnej

Ulga termomodernizacyjna jest skierowana do wszystkich podatników podatku PIT, którzy opłacają podatek zgodnie ze skalą podatkową oraz osób opłacających tak zwany ryczałt od ewidencjonowanych przychodów. Jak widać na załączonym obrazku ulga skierowana jest do większości fizycznych osób, które posiadają jednorodzinne domy czy też są ich współposiadaczami.

Na czym dokładnie polega dotacja termomodernizacyjna?

pieniądze w ziemiUlga termomodernizacyjna polega na niczym innym jak na odliczeniu od przychodu wszelkich poniesionych wydatków na realizację termomodernizacyjnego przedsięwzięcia. Z uwagi na dany cel ulgi termomodernizacyjnej, wprowadzony został jeden wymóg. Chodzi o to, że odliczeniu podlegały tylko i wyłącznie wydatki, które są określone w energetycznym audycie. Przeprowadzenie energetycznego audytu przed przystąpieniem do samej realizacji daje stu procentową gwarancję, że wydatki poniesione przyniosą efekt wymierny termomodernizacyjny. Zatem ulga ma premiować termomodernizację efektywną.

Wysokość ulgi

Odliczeniu od podatku podlega faktycznie podniesiona kwota na wydatki odpowiednie. Przy czym kwota ogólna odliczeń w żadnym wypadku nie mogę przekroczyć 53 tysięcy złotych. Nie ma tutaj w ogóle znaczenia liczba przedsięwzięć termomodernizacyjnych realizowanych w latach poszczególnych. W celu zmobilizowania podatników bezpośrednio do nierozciągania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w czasie proponuje ograniczenie realizacji do trzech kolejnych lat. W razie gdyby sama kwota odliczenia nie miała w rocznych dochodzie podatnika pokrycia, to mógłby on dokonywać w kolejnych latach odliczeń. Jednak nie może to być w żadnym wypadku okres dłuższy, a niżeli sześć lat. Okres ten liczy się od końca podatkowego roku, w którym został poniesiony pierwszy nasz wydatek.

Czy warto? Jak najbardziej tak

Dofinansowanie na termomodernizacje w podlaskie – czy ktoś ma jakieś wątpliwości co do tego czy warto z niego korzystać? Raczej nie. Ze wszelkich należnych ulg warto korzystać. Skoro spełniamy wszelkie warunki to jak najbardziej powinniśmy starać się o zwrot poniesionych kosztów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij