Czym charakteryzuje się dobry prawnik rozwodowy

Prawo rodzinne jest materią bardzo skomplikowaną i dlatego mało jest bardzo dobrych adwokatów czy radców prawnych zajmujących się tą tematyką. Nie chodzi o samą treść przepisów, które generalnie nie należą do najtrudniejszych (w prawie jest wiele bardziej skomplikowanych materii, jak na przykład zamówienia publiczne czy podatki), ale sama praktyka ich stosowania sprawia wiele kłopotów. Bo jak w przypadku umów cywilnoprawnych, aktów administracyjnych czy przetargów publicznych spotykamy się z koniecznością wykonania jakieś zobowiązania biznesowego czy też doprowadzenia jakiegoś stanu do zgodności z prawem, tak w prawie rodzinnym chodzi przede wszystkim o relacje międzyludzkie.

Specyfika rozwodów

Szczególnie znamienne jest to w materii rozwodów. Rozwód nie tylko jest szalenie obciążający pod względem psychicznym, ale często też jest bardzo ciężki do przeprowadzenia pod względem prawnym. O ile dwie strony zgadzają się co do kształtu postanowień oczekiwanego wyroku rozwodowego, postępowanie może być bardzo szybkie. W przypadku jednak, kiedy wda się jakiś spór, sprawa może nie tylko trwać długo, ale też być bardzo męcząca dla uczestników.

Prawo i emocje

młotek prawoW przypadku rozwodów postępowanie jest zdecydowanie trudne do przeprowadzenia. Znaczącą rolę ma tutaj pełnomocnik procesowy, którym najczęściej jest adwokat lub radca prawny. Musi doskonale znać przepisy, ale także mieć doświadczenie, które pozwoli mu na podejmowanie odpowiednich decyzji procesowych. Praktycznie każdy adwokat posiadający własną kancelarię zajmuje się prawem rozwodowym. Jednak mało jest osób doskonale odnajdujących się w takich sprawach. W sprawach rozwodowych jak w żadnych innych trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nieodpowiednio przeprowadzony dowód lub nieujawnienie pewnych okoliczności może mieć tragiczne skutki dla wyniku sprawy.

Rozwody to najczęściej walka na śmierć i życie- dlatego też trzeba liczyć się z tym, że druga strona będzie powoływała się na okoliczności, które mogą być bardzo intymne. Trzeba mieć tego świadomość i samemu też zbierać materiał dowodowy, który pozwoli na wygraną. By jednak zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne argumenty adwokat musi posiadać odpowiednie podejście do klienta, które w prawie rozwodowym jest bardzo specyficzne.

Prawnik rozwodowy

Dobry adwokat od rozwodów z Warszawy przede wszystkim musi być wrażliwy, jednak zdawać sobie sprawę co tak naprawdę jest dla danego stosunku procesowego istotne. Musi słuchać klienta, spełniać jego oczekiwania, jednak w pierwszej kolejności powinien kierować się jego interesem (co czasami bywa sprzeczne z pomysłami klienta). Dlatego też powinien umieć wytłumaczyć poszczególne elementy procesu, działania i strategia. Ta też powinna być oryginalna i skuteczna. Trzeba bardzo dokładnie zapoznać się ze sprawą i zrozumieć jej specyfikę, ponieważ w prawie rodzinnym nie ma „typowych sytuacji”. Może być to ciężkie do zrozumienia dla kogoś, kto nigdy nie miał styczności z tą gałęzią prawa, jednak adwokat rozwodowy musi rozumieć to doskonale. Na szczęście coraz częściej w Polsce możemy znaleźć takich prawników.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij